Pressemeldungen 45. Junioren-Friedensfahrt (CZ)

Sammlung tschechischer Pressemeldungen 45. Junioren-Friedensfahrt in tschechischer Sprache/ Sbírka českých tiskových zpráv v českém jazyce

Hier finden Sie die Pressemeldungen vor Beginn sowie nach Abschluss des Rennens 2016. Zde najdete tiskové zprávy před a po závodě 2016th.

Závod míru juniorů odstartuje 5. května

Terezín/Litoměřice – Nejlepší juniorští cyklisté z celého světa se sjíždí na sever Čech! Tento čtvrtek totiž v Litoměřicích odstartuje mezinárodní etapový Závod míru juniorů (5. - 8. 5.). Mladí cyklisté tak budou během čtyř dnů opět bojovat o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. Na jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.  Třeba i tentokrát mezi nimi bude nový fenomén typu Petera Sagana a Fabiana Cancellary, kteří svoji hvězdnou kariéru májovými etapami též zahájili.

            „Jubilejní ročník s sebou přinese řadu novinek a jsem nesmírně rád, že se nám daří tradici májových etap nejen držet, ale stále zvyšovat jejich úroveň. Také letos usilovně pracujeme na tom, abychom si zachovali označení nejlépe připravené juniorské akce na světě. Už kvůli tradici mám zejména radost, že po roční pauze kvůli uzavírce litoměřického mostu, se cíl závěrečné etapy vrací do Terezína. Celkový vítěz tak bude znám v neděli ve městě, které je s cyklistikou doslova spjaté,“ pronesl Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů.

            První změnu poznají zúčastněné týmy již při středeční prezentaci. Kancelář závodu je nově přesunuta do útrob kavalíru 6. „S Terezínem a vedením jeho městského úřadu máme velmi úzkou spolupráci, a proto již není tajemství, že zde společně budujeme cyklistickou síň slávy a muzeum cyklistiky. V kavalíru 6 tak máme nové reprezentativní prostory, kde juniorské týmy z celého světa můžeme přivítat. Celkově jsem velmi rád za výbornou spolupráci s jednotlivými úřady. Též Správa a údržba silnic se nám snaží vyjít maximálně vstříc, a díky tomu jsem přesvědčen, že nás čeká po technické stránce další velmi dobře připravený ročník,“ chválí si ředitel Henke.

            Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 5. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí v 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Budyni, Štětí a Hoštce,“ podotkl Henke.

            V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy se vrací před teplickou radnici. Sobotní prověrka právem nese označení "Královská". Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Cíle je tentokrát v německém Altenbergu.       Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí po roční přestávce v Terezíně. Jen pár dnů před startem závodu byla dokončena rekonstrukce Tyršova mostu, po kterém se cyklisté vrátí do tradičního finiše. Na peloton ale čeká dnes už známý okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. „Nemohu si odpustit upřímné poděkování za spolupráci s policií. Díky úzké spolupráci s ní vybíráme trasy tak, aby mohly být stále velmi zajímavé, ale z hlediska bezpečnosti co nejlépe zajištěné. Letos na trasách došlo k minimálním změnám. Naopak se vracíme na původní místa a díky tomu všemu věřím, že Závod míru napíše další skvělou kapitolu,“ přeje si ředitel Henke.

            Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z osmi vyvolených akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je čtyřiadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. Novinkou je pak smíšené družstvo Euroregionu. „Diplomatickou cestou se nám podařilo vyjednat start mix týmu, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má současně upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ dodal spokojeně Svatopluk Henke.

 

45. ročník - Závod míru juniorů 2016 - fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 5. 5. - 8. 5. 2015

Ředitel závodu: Svatopluk Henke

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Segnan Rodolfo

Dopingový komisař: Brandewinder Dierk

Celková délka: 371,9 km

Rozpočet: 1,6 mil. Kč

Mediální partneři: ČT, ČT Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.

Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

Čestný ředitel závodu – Mgr. Jaromír Kníže, ředitel policie Ústeckého kraje

Partneři: Vars, Cross, Gabriel, SBS Cargo, Changroup, NTD, Iveco Bus, Balcancar, Lafarge, PatRESS.cz, Bon Art Music, Tisk Cyklos, MaxiNuta, Ústecký kraj, ČSC, Euroregion a jednotlivá města.

 

Etapa Dat. Start Cíl Místo Typ km
1. 5.5. 14.40 - 17.00 Litoměřice silniční závod 102,5 km
2.a 6.5. 09.00 - 12.00 Třebenice časovka jedn. 11,2 km
2.b 6.5. 16.00 - 17.30 Roudnice n./L. silniční závod  62,4 km
3 7.5. 13.30 - 15.40 Teplice - Altenberg silniční závod 100,0 km
4 8.5. 09.00 - 11.20 Terezín silniční závod 96,4 km
          371,9 km

                 

Zahraniční týmy:

Potvrzeno 24 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, Chorvatsko, ČR, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Kazachstán, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, USA.

 Česká účast:

Po šesti letech bude na ZMJ umožněn start více českým závodníkům než jen jedinému reprezentačnímu družstvu. UCI opět umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu.

Širší výběr reprezentace ČR: Jakub Otruba (Mapei Merida Kaňkovský), Daniel Babor (TJ Kovo Praha), Petr Klabouch (Veloklub Cirkl), Václav Sirůček (KC Kooperativa Jablonec), Tomáš Čapek (VZW Renners), Dominik Koudela (TJ Kovo Praha), Jan Gavenda (DCM Cycling Team VZW)

Mix tým Euroregion: Vojtěch Sedláček (CK Příbram), Tomáš Bárta (SKC Tufo Prostějov), Adam Šimůnek (KC Kooperativa Jablonec)

Závod míru juniorů byl i letos výjimečný

Terezín – Pětačtyřicátý ročník Závodu míru juniorů je minulostí. Po vynucené roční pauze způsobené rekonstrukcí Tyršova mostu v Litoměřicích tradiční akce opět vyvrcholila v Terezíně, baště juniorské cyklistiky. Na start se postavilo přesně sto třicet jedna nejlepších cyklistů z celého světa, po čtyřech náročných dnech byl v cíli nejrychlejší jediný – Christopher Blevins. Žlutý trikot získal jako druhý Američan v historii ZMJ.

            Napínavý, dramatický, náročný, plný kolizí a opět výjimečný. Přesně takový byl 45. ročník Závodu míru juniorů. Na juniorský peloton čekal kvartet těžkých dnů, během kterých musel zvládnout přesně 372,5 kilometru. Závod tradičně odstartoval v Litoměřicích úvodní stokilometrovou prověrkou, kterou ve spurtu odskočené dvojice vyhrál jeden z adeptů na celkové prvenství Dán Rasmus Pedersen. Během druhého dne se jezdci museli tradičně „porvat“ se dvěma prověrkami. Nejprve pro ně byla připravena jedenáctikilometrová časovka jednotlivců v Třebenicích a odpoledne šedesátikilometrový závod v Roudnici nad Labem. V souboji s chronometrem byl suverénní Nor Iver Knotten a druhým místem překvapil aktivní Kazach Ilya Gorbushin, který se v úvodní etapě blýskl sedmdesát kilometrů dlouhým sólovým únikem, který ale peloton zmařil. Gorbushin si nakonec ze Závodu míru odvezl zelený trikot pro nejaktivnějšího jezdce a kazašský „nároďák“ byl současně nejlepším týmem letošní soutěže. To už ale předbíháme, protože po časovce došlo k výměně trikotu lídra. Pedersena vysvlékl Francouz Alexys Brunel, který ho dokázal udržet i po odpolední „roudnické“ etapě, kterou v hromadném dojezdu vyhrál Slovinec Tadej Pagočar. „S ohledem na to, co se nyní děje ve světě má pro nás Závod míru mnohem větší a hlubší význam, takže jsem sem nepřijel ochutnávat vyhlášené dortíky, ale hodlám ho celý vyhrát,“ netajil své plány francouzský reprezentant.

            S královskou etapou se startem v Teplicích a cílem v německém Altenbergu vždy přichází rozhodující momenty a i tentokrát se v Krušných horách a především na dvou výjezdech Komáří Vížky lámal chleba. Do těžké etapy mladé jezdce vyslal primátor města a senátor Jaroslav Kubera, jenž na start sám přijel na kole a v cyklistickém dresu. Ve 3. etapě ale zaútočil Rus Evgeny Kazanov, který svoji sólovou jízdu dovedl do vítězného konce v Altenbergu. Pouhých jednadvacet vteřin za ním ale na čtvrté pozici přijel americký cyklista Christopher Blevins a právě ten svlékl vedoucího Francouze z trikotu lídra. Američan si svoji pozici v poslední etapě uhájil. Přes množství nástupů a pokusů o únik se na terezínské „Champs-Élysées“ přihrnulo celé čelo pohromadě. Závěrečný spurt ovládl Holanďan Nils Eekhoff. „Sen se stal skutečností a já jsem nesmírně šťastný. Jako druhý Američan jsem zvítězil na Závodě míru a navíc rok po mém kolegovi, který kvůli jinému závodnímu programu nemohl přijet trikot obhájit. Zúročil se tu náš tvrdý trénink, ale velkou zásluhu na mém vítězství mají mí kolegové. Klukům z týmu patří velký dík,“ zářil americký sympaťák Christopher Blevins, který, jak sám přiznal, se snaží více soustředit na biky a závody v terénu.

            A co Češi? Ti rozhodně nebyli do počtu a v poslední etapě jim jen těsně uniklo pódium. V konkurenci nejlepších jezdců z celého světa rozhodně obstáli, přestože jejich touhy byly větší než nakonec samotný výsledek. Od začátku byl lídrem české reprezentace stanoven Jakub Otruba. Muž s číslem jedna chtěl vylepšit své loňské dvanácté místo. Letos skončil třináctý se ztrátou tří minut a jednadvaceti sekund. „Tři dny před závodem mi sundali sádru z levé ruky. Příprava díky tomu nebyla úplně optimální, takže když k tomu přihlédnu, mohlo to tu dopadnout i hůř, ale pravda je, že jsme si všichni přáli víc. Zklamaný úplně nejsem, ale hrozně unavený určitě,“ přiznal Jakub Otruba.

            Českému týmu se ale problémy nevyhnuly. Domácí reprezentace hned při první etapě přišla po pádu o Davida Zadáka. „To mě mrzelo. Jako prvoročákovi jsem mu věřil. David je výborný časovkář. Určitě by tu ukázal svůj výkon. Že v něm potenciál rozhodně je, ale předvedl při té nešťastné první etapě. Kdy měl defekt po druhé vrchařské prémii a hodně ztratil, než se k němu dostal mechaničák. I přesto se pak dokázal vrátit do balíku, jenže před cílem přišly pády a David v nich zůstal,“ posteskl si reprezentační kouč Tomáš Konečný.

            Stejný osud jako Zadáka v poslední etapě postihl i jeho kolegu Tomáše Bártu, který skončil závod předčasně po nešťastném střetu s odstaveným motocyklem stojícím na krajnici v protisměru. V samotném závěru se ale o vylepšení reputace českého výběru postaral Tomáš Čapek, který v hromadném dojezdu spurtoval o vytoužené pódium, ale nakonec skončil jen těsně pod ním na čtvrté příčce. „Strašně jsem chtěl vyhrát nebo být na pódiu. Ty brambory mě trochu mrzí, ale i tak jsem hrozně rád, že se povedly. Vždyť je to světový pohár,“ podotkl v etapě nejlépe umístěný domácí jezdec Tomáš Čapek.

            Trenér Konečný ze své premiéry na juniorském Závodě míru zklamaný být nemusí. „Pro mě Závod míru pojem, na kterém jsem vyrostl. Je to srdeční záležitost. Dnešní kluci už to tak nevnímají. Je to zkrátka jeden ze závodů světového poháru. Určitě se mi líbilo, že náš tým fungoval jednotně. Něco jsme si řekli a kluci se to snažili to plnit. Klukům se snažím předat své zkušenosti a celkově vytvořit partu. Těch závodů před námi je ještě dost. Sezóna je dlouhá a já věřím, že se to bude posouvat,“ sdělil Konečný.

            Letošní ročník se ale nesl ve znamení ošklivých pádů. Nejen čeští jezdci v nich skončili. Hned dojezd úvodní etapy poznamenalo několik kolizí, po kterých dvanáctku cyklistů musela sanitka převézt do nemocnice. Mezi nimi byl i stříbrný junior s mistrovství světa Francouz Clément Bétouigt-Suire jako nejvíce pomlácený se zlomeným nosem a klíční kostí. Velmi dramatická nehoda se dokonce odehrála i v časovce jednotlivců, při které z dosud neznámých důvodů rakouský jezdec zavrávoral a ke vší smůle trefil značku mimo trať. Nepříjemné kolize vyvrcholily v poslední etapě střetem s odstaveným motocyklem. „Musely být nějaká skvrny na Slunci. Vždyť ve stejném termínu se odehrála i ošklivá hromadná nehoda na závodech Europe Tour v Lucembursku. Nepamatuji si, že bychom tu kdy měli takové kolize navíc s takovými zraněními. Že by se někdo vážně zranil při časovce, je mimořádně výjimečné. Bezpečnost je to, na co tu maximálně dbáme. Spolupráce s policií je skutečně příkladná a všem složkám patří velké díky. Bohužel někdy přijdou situace, kterým nemůžete ani předejít a ani zabránit jako tomu bylo letos. Ve všech případech šlo o nešťastné souhry okolností. To člověka samozřejmě velmi mrzí a doufám, že všichni kluci budou zase brzy fit. Nebýt těchto okolností, mohli bychom být s uplynulým ročníkem opravdu velmi spokojeni,“ dodal ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.

            Na startu letos stálo sto jedna třicet cyklistů z dvaadvaceti týmů a jedna dvaceti zemí světa. Vůbec poprvé se tu představilo Mexiko a Chorvatsko. V pelotonu byl též úřadující mistr světa Rakušan Felix Gall, který celkově dojel devátý. V cíli v Terezíně bylo klasifikováno sto patnáct závodníků, z nichž nejrychlejší byl zmíněný Američan Christopher Blevins. „V juniorech člověk může být výjimečný, ale pak přijdete do chlapů a ten nárůst je značný. Málokdo to ustojí. Když tam ale ti kluci dají to srdíčko, tak se jim to v cyklistice vrátí. Je to sport, který musíte oddřít, ale i tady jsme určitě mohli vidět budoucí hvězdy světového pelotonu,“ je přesvědčený kouč Tomáš Konečný, že i ten letošní ročník ZMJ přinesl jezdce, ke kterým bude jednou vzhlížet celý svět.

 

 


auf Facebook teilen